štvrtok, november 14, 2019

Milan Roskopf - Chlap s troma guľami.

Milan Roskopf, 55+,  
S Milanom Roskopfom sme sa stretli nedávno na jednej vernisáži. Je neprehliadnuteľný, nestratí sa v dave. Je to riadny chlap, meria 204 centimetrov. Veselý, usmiaty, s nezvyčajnou záľubou.

  • Ako ste sa dostali k žonglovaniu?

Ako 9-ročný chlapec som dostal ovčie kiahne a keďže som sa doma nudil, pohadzoval som si staniolové guľôčky z čokoládového obalu a zistil som, že vlastne žonglujem.  Neskôr som sa venoval kurzom žonglovania pre deti aj dospelých a zistil som, že asi každý dvadsiaty človek má schopnosť vedieť žonglovať. Dnes mám vypracovanú takú metodiku, že do jednej hodiny  naučím žonglovať každého.

  • Ale nie je žonglovanie ako žonglovanie...

So silovým žonglovaním som začal v roku 1993, kedy som si nechal odliať z bronzu jednokilové gule. Postupne som zvyšoval váhu gúľ o jeden kilogram, až som sa dopracoval k finálnej váhe 30 kilogramov, teda tri gule po 10 kilogramov, s ktorými som dokázal žonglovať ako jediný na svete.

     

 

  •  Lenže nezostalo iba pri guliach. Vy ste si našli aj iné „chuťovky“.

V Guinnessovej knihe rekordov som si nalistoval žonglovanie s tromi motorovými pílami a žonglovanie visiac dolu hlavou. Aby som to vylepšil, nechal som sa prilepiť sekundovým lepidlom topánkami o dosku dolu hlavou pol metra nad zemou a prekonal som svetový rekord na výdrž s tromi loptami. S motorovými pílami mi to trvalo trošku dlhšie, bolo treba sa zdokonaľovať postupne, najskôr si pohadzovať jednu pílu s dvomi medicinbalmi, potom dve a napokon tri motorové píly. A keď to išlo bezchybne, aj som ich zapol, aby celá akcia bola ešte atraktívnejšia. 

  • Vtedy tuhne v žilách krv, aspoň divákom určite. Dnes máte prezývku „Chlap s tromi guľami“. Je žonglovanie vašim životným štýlom? 

Nechodím do posilňovne, cvičím so železnými guľami. Mám 54 oficiálnych svetových rekordov v žonglovaní, z toho tri zápisy v celosvetovej publikácii Guinness World Rrecords a jeden zápis v americkej publikácii Believe it Or Not! Žonglujem so všetkým, čo sa mi zmestí do rúk a dokážem to v nich udržať. 

     
  • Uveďte príklad... 

Napríklad s 5-litrovými pivnými súdkami, s obrovskými drevorúbačskými sekerami, bowlingovými guľami... 

  • Čo by ste ešte chceli dokázať? 

Mojim nesplneným snom (ale nie je všetkým dňom koniec) zostáva žonglovanie s tromi 10 kilogramovými guľami z rýdzeho 24 karátového zlata. Bolo by to pre mňa relatívne jednoduché, lebo vzhľadom na hmotnosť zlata by boli gule oveľa menšie – s 10 centimetrovým priemerom. A tak by som mohol prekonať svoj vlastný rekord a súčasne rekord svetový na čas, ktorý je 16,08 sekundy. 

  • Čo je vašim životným krédom? 

Mám na to jednoduchú odpoveď: Iba tí, ktorí sa odvážia ísť príliš ďaleko, môžu prísť na to ako ďaleko sa dá zájsť. 

  • Čo vás čaká najbližšie? 

V súčasnosti sa pripravujem na celosvetový festival netradičných svetových rekordov Impossibility Challenger, ktorý sa bude konať 6.-7. decembra v Portugalsku. Chcel by som vylepšiť svoj vlastný svetový rekord v žonglovaní s tromi 12-librovými bowlingovými guľami na výdrž a prekonať časovú hranicu 30 sekúnd.

     

 

  • Čo by ste odporučili nášmu portálu, teda najmä ľuďom po päťdesiatke.

Ľuďom po 50 odporúčam, aby si aj v tomto veku plnili svoje sny, lebo na to nie je nikdy neskoro. Podľa seba viem, že po 50 si na všetkom dokážem viac "pošmáknuť", lebo za mlada som väčšinu aj zdanlivo bežných vecí nedokázal tak oceniť ako v tomto veku. Schopnosť tešiť sa aj z maličkostí považujem za najväčší benefit zrelého veku. 

Zhováral sa Rasťo Nakládal

Zobrazené 3381 krát Naposledy zmenené piatok, 26 december 2014 16:47
Pre písanie komentárov sa prihláste