štvrtok, november 14, 2019

Gustáv Murín

gustom mRNDr. Gustáv Murín, Phd., 55+
je prírodovedec, biológ, spisovateľ, publicista, esejista, scenárista, dramatik. Pochádza z rodiny vysokoškolského profesora a pôrodnej asistentky. Po skončení gymnázia vyštudoval v roku 1983 Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, v roku 1984 získal titul doktora prírodných vied a v roku 1991 sa stal kandidátom vied. V osemdesiatych rokoch publikoval množstvo článkov a rozhovorov z oblasti kultúry, biológie a prvé literárne texty mu uverejňovali v časopisoch Slovenské pohľady, Romboid, Literárny týždenník, Dotyky... V roku 1985 založil Klub mladých dramatikov a v 1986 Kruh mladých autorov. V deväťdesiatych rokoch bol editorom almanachu mladých spisovateľov strednej a východnej Európy Central Europe – Now.

V roku 1995 sa zúčastnil spisovateľskej tvorivej dielne International Writing Program v Iowa City, v roku 1998 spisovateľskej kolónie v Ledig House a v roku 2001 absolvoval pobyt na Oklahomskej univerzite v USA. Spisovateľské štipendiá získal aj v Poľsku, Srbsku, Švajčiarsku, Grécku, Španielsku a v Turecku. Pôsobí ako vedecký pracovník na Katedre botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Murín vydal doteraz 34 kníh (román, novelu, zbierky poviedok a esejí, vedecko-popularizačnú štúdiu o biológii, úvahy o manželstve, o dlhovekosti, faktografie o organizovanom zločine, dve popularizačné encyklopédie, zbierky cestovných príbehov a patrí do generácie autorov, ktorí začali rozvíjať sci-fi žáner). Romány na pokračovanie mu vyšli v denníkoch Pravda (2007) a SME (2008). Napísal divadelnú feériu s tancom Jánošík-land, divadelný kabaret Výpredaj, ale aj televízny seriál Kto príde po nás, ak nie potopa a televíznu inscenáciu Nežiadúci. Takmer 300 jeho textov (vrátane kníh) bolo preložených do 49 jazykov a publikovaných v krajinách ako Afganistan, Cyprus, Egypt, Grónsko, Chorvátsko, India, Taiwan, Ukrajina, USA a ďalších. Získal aj niekoľko ocenení: Najlepšia slovenská poviedka (1979), Najlepšia česká a slovenská poviedka (1981), Najlepšia česká a slovenská novela (1987)... V rokoch 2000, 2002, 2009 bol predsedom Slovenského P.E.N. centra a v roku 2011 jeho čestným predsedom. Čitateľom je vari najznámejší svojimi úspešnými knihami o podsvetí v Bratislave a na Slovensku 90-tych rokov. Kniha Mafia na Slovensku získala cenu Panta Rhei Awards za najpredávanejšiu knihu roku 2009.

 • V osemdesiatych rokoch si bol veľký propagátor malých javiskových foriem. Drží ťa divadlo dodnes?

Drží ako diváka. Je paradox, že z MJF sa udržali fakticky už len Radošinci. To sme konštatovali aj s pánom Štepkom v mojej knihe rozhovorov Trojhlas – po roku 1989 malé študentské divadielka postihol mor a dodnes sa z toho nespamätali. A vďaka iným, hlavne elektronickým, formám komunikácie s publikom sa už asi ani nespamätajú...

     

 

 • Fujarová šou v roku 1981... Tí, ktorí sa vtedy pohybovali v kultúrnych kruhoch vedia, že aj vďaka tebe mala tá megašou taký veľký úspech. Boli to začiatky úspešnej hereckej generácie (Noga, Skrúcaný, Kráľ, Juráň...). A ty vďaka svojmu entuziazmu a odvahe si tomu urobil na tú dobu takú reklamu, aká sa vlastne nedala a vtedy ani nesmela robiť. Vari na všetkých stĺpoch a rohoch boli plagáty a oznamy. Ako na to spomínaš dnes?

No, bol to naozaj megaúspech, za ktorým stojí najmä sebavedomie Lannyho Jánošova. Veď v dobe, kedy neboli peniaze na nevyhnutný ventilátor do podzemia nášho divadielka U Rolanda, on si vypýtal na pôvodne trojdňový projekt štvrť milióna korún?! No a ja som sa mohol pri tej kampani spoľahnúť na širokú sieť známych aj priateľov a aj istý recesistický odboj, lebo sme tým ohrozili propagáciu májových komunistických osláv :) A priznajme si to spolu s Chaplinom, ktorý to takto definoval vo svojej biografii – bolo to obdobie „tanca na pláži“. Boli sme mladí, pekní, nádejní... A keď si pozrieme mená, čo sú uvedené v otázke v zátvorke, s poľutovaním musíme konštatovať, že sú dnes už na prekvapenie len v zátvorke pozornosti verejnosti. Čosi sme dokázali – bolo to málo, či dosť?

 • Písal si veľa o slovenskej mafii. Na to treba okrem iného odvahu. Klobúk dolu... Netreba mať pri tom aj strach?

Aj na maturitnú skúšku treba mať strach, aby to človek nepodcenil. V prípade kníh o mafii som použil osvedčený vzorec z vedy, kedy všetko, čo chceme povedať, musíme aj zdokumentovať citáciami. Tak vznikol nový formát písania o organizovanom zločine – mediálny obraz daného obdobia, kedy netvrdíme, že sa veci naozaj tak stali, ale tak o nich referovali médiá. Namiesto odvahy som teda použil svoj cit pre profesionálnu prácu. A osvedčilo sa...

 • Veľa si popísal aj o sexe, o manželstve... Ľudia majú z takých tém často rešpekt. Treba asi na to mať guráž, súhlasíš?

Na moje prekvapenie, väčšiu guráž si vyžaduje takú knihu kúpiť. Je to prekvapujúce, ale ľudia, čo siahnu po encyklopédii sexu (a napísal som dve) majú pocit, že každý vidí, že sa v sexe nevyznajú a chcú to takto dobehnúť. Pritom tí, čo sa naoko vyznajú, o sexe väčšinou vedia len nevyhnutné minimum atletickej nemohry, ako to opísal slávny románopisec Kundera.

     

 Krst knihy                                                    

 • Ako samostatný editor si na Slovensku zastupoval časopisu Playboy. Šteklivé témy ťa dráždili odjakživa?

No, ja patrím k málu tých, čo si úprimne priznali, že im na tému žena a sex chýba veľa vedomostí. A tak som si to poctivo naštudoval. A keď som si to naštudoval, objavil som veci, úplné samozrejmosti, ktoré väčšina ľudí ignoruje, lebo ich nepozná. A ako už len by sa tie samozrejmosti dali s vkusom šíriť, než cez časopis Playboy? Mimochodom, predstaviť sa ako zástupca tohto časopisu pri nejakom večierku znamenalo obdiv mužov a úplnú negáciu žien. Väčší úspech u žien som mal ako biológ :)

 • Si svojim spôsobom provokatér. Vieš čitateľa zaujať a provokuješ ho zavŕtať sa hlbšie do problematiky. Z čoho čerpáš tú „športovú drzosť“?

To je povaha. A pritom ja sa vždy úprimne zľaknem, keď zo mňa zase vyjde nejaká tá provokačka. Ospravedlňujem to tým, že ľudia schopní narábať slovom sú povinní skríknuť, že kráľ je nahý aj za iných, ktorí to nedokážu tak pregnantne vyjadriť. Okrem toho, bez provokačných, základných otázok by sme sa nedozvedeli základné odpovede. Svojich študentov masmediálnej komunikácie som sa napríklad na prvej prednáške opýtal, prečo sú médiá vôbec potrebné a také úspešné. Nevedeli. Tak sme si to celý semester vysvetľovali...

 • Tvoja posledná (alebo povedzme radšej ostatná) kniha o troch vynikajúcich umelcoch - Suchom, Lasicovi a Štepkovi je skvelý počin. Prečo si dal dohromady práve ich troch?

Bol to spontánny nápad, keď prišiel rok 1989 a ja som urobil veľký rozhovor s pánom Lasicom. Podobný som už mal urobený s pánom Štepkom. Chýbal už len pán Suchý a ten sa zasekol na dlhých dvadsať rokov. Až potom sa rozhovoril, uveril myšlienke knihy. Takže som na nej robil dokopy viac než 26 rokov. Verím, že to stálo za to, lebo práve táto trojica má pozoruhodné prieniky množín humoru, ale aj životných skúseností s ním.

 • Ako vidíš budúcnosť slovenskej literatúry v ére internetu?

Je to darwinizmus. Kto sa prispôsobí, prežije. Ja som nedávno spočítal počet čítaní všetkých mojich internetových vydaní kníh, blogov a iných článkov. Za tri roky je toho viac ako štyri a pol milióna vstupov. To predsa printová verzia literatúry nemá šancu ponúknuť!

 • Veľa sa toho popísalo a pohovorilo o Budmericiach. V tom zámku vzniklo množstvo literárnych inšpirácií, ktoré často vyústili do kvalitných diel... Aký osud ho stihne?

Už sa rekonštruuje, čo je ten najlepší základ nádejnej budúcnosti. A kým budú štátnu kultúru riadiť osobnosti ako Marek Maďarič, nemám obavy, že sa v Budmericiach zase čoskoro stretneme. Vrátime sa tak na kultúrnu mapu sveta, z ktorej nás vyškrtli krajcerovci a ich vždy ochotní prismŕdači nekultúry...

 • Čo chystáš, resp. na čom pracuješ teraz?

Čoskoro by mala vyjsť v elektronickej podobe na iTunes ďalšia mafiánska kniha s fotografiami a videom, čo print nemôže ponúknuť. A aby som si od tej témy oddýchol, dokončujeme vo vydavateľstve IKAR pokračovanie úspešnej knihy „Návod na manželstvo“, teraz s titulom „5xP = Prvá pomoc pre pohodové partnerstvo“. Mala by vyjsť na budúci rok už na Valentína :)

 • Zamýšľaš sa aj nad dlhovekosťou. Čo by si odporučil staršej generácii, o ktorej je náš portál?
     
  s veľvyslancami Djumantor Purbo a Gülhan Ulutekin  S Rudom Gerim a Kamilom Peterajom

Hýbať sa, preto hrám tenis v tej najlepšej spoločnosti. A komunikovať! V tom je myšlienka takéhoto portálu skvelá. My sme nielen ľudské bytosti, ale už aj ľudské informačné bytosti. A viac ako chlieb potrebujeme prežúvať denne kvantum kvalitných informácií. Tiež ale mať šancu sa k nim vyjadriť a na to je tento portál to najlepšie, čo možno ponúknuť! 

Ďakujeme Ti za rozhovor a prajeme veľa guráže do ďalších kníh.

Zhováral sa Rasťo Nakládal

Foto: archív Gustáva Murína a Jozefa Uhliarika

Zobrazené 2965 krát Naposledy zmenené piatok, 26 december 2014 16:46
Pre písanie komentárov sa prihláste