sobota, august 24, 2019

Pavol Hammel

Pavol Hammel (hudobník a skladateľ), Bratislava, 60+,
je jednou z najznámejších legiend slovenskej a určite aj československej  populárnej hudby. Je spevákom, skladateľom, gitaristom a hudobným producentom. Spočiatku sa učil hrať na husle a neskôr presedlal na gitaru, ktorá sa stala jeho hudobným nástrojom. V roku1963 založil beatovú skupinu Prúdy, ktorú premenoval z dovtedy mládežníckej The Jets. Prvú pieseň v skupine Prúdy s názvom „Spievam si pieseň“ zložil v roku1965.

O dva roky neskôr sa k  Prúdom pridal Marián Varga a hoci si neskôr založil vlastnú skupinu Collegium musicum, tieto dve kapely pôsobili spolu dlhé roky ako spriaznené. Od roku1972 nahrali spolu päť samostatných albumov. K úspešnej spolupráci sa pridal okrem iných kvalitných hudobníkov aj Radim Hladík. Dvornými textármi kapely boli Kamil Peteraj (bývalý spolužiak Mariána Vargu) a Boris Filan (Hammelov spolužiak zo strednej školy), s ktorými Pavol Hammel spolupracuje dodnes.  V roku 1976  absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.   Pôsobil aj v umeleckej agenture Slovkoncert. Jeho pieseň Študentská láska v interpretácii Mariky Gombitovej získala v roku 1978 Zlatú bratislavskú lýru.V tom istom roku zložili s Mariánom Vargom hudbu k muzikálu Cyrano z predmestia.  Pavol Hammel má za sebou nesčíselné množstvo koncertov na Slovensku aj v zahraničí a nahral množstvo hudobných nosičov s tými najlepšími slovenskými a českými muzikantmi. Kto by nepoznal hity ako Zvoňte zvonky, Zelená pošta, Stretnutie s tichom, Čas malín, Labutie piesne, Starí kamoši, Čierna ruža, Koče plné ruží, Kráľ slnečných hodín, Mladosť, Biely anjel, Hermína, Nepoviem ti dovidenia, Lúčny dom, Ľalia poľná, Učiteľka tanca, Zázračný orchester, ZRPŠ či nesmrteľnú Medulienku... Pavol Hammel zložil hudbu k filmom V každom počasí, Zlatá réva, Rosnička a v niekoľkých filmoch aj účinkoval ako herec: Cesta, ktorá vedie nikam, Dovidenia v pekle, priatelia, Oblaky – modriny, V každom počasí, Šepkajúci fantóm, Zimné sníčky. V roku  1994 založil promotérsku agentúru Rock Pop Bratislava a v roku 1999 novú s názvom Rock Production Bratislava, v ktorej pracuje dodnes.

 
 - s Radimom Hladíkom -

V roku 2009 Pavol Hammel získal Cenu Pavla Straussa za trvalý prínos v oblasti kultúry.

  • Pochádzaš z muzikantskej rodiny. Tvoj otec bol huslista v Slovenskom národnom divadle a k hudbe ťa viedol aj starší brat. Tvoje dcéry Linda a Kyka sú tiež speváčky. Rodinná tradícia pokračuje?

Obidve majú základy hudobného vzdelania ako aj účinkovanie v detskom speváckom zbore. Myslím, že najviac sa presadili vo formácii This is Kevin, Linda v pražskej skupine Tata boys a Sci fi psi. Mladšia Kyka je zas "najhranejšia" z nás troch - naspievala single pre Slovenský rozhlas.

 

 
 - s Martinom Valihorom -
  • Možno povedať, že všetky tvoje pesničky boli takmer vždy vrelo prijaté. Vo svojom repertoári ich máš vyše päťsto. Dá sa vôbec zapamätať toľko textov?

To určite, však všetky ani nehrávam. Vedieť hrať a spievať je moja profesia.

  • Muzikál Cyrano z predmestia, na ktorý ste zložili hudbu spolu s Mariánom Vargom, sa stal v roku 1978 kultúrnou udalosťou...Aj divadlo hudby a tanca Everest, ku ktorému si zložil hudbu ty pre Slovenské národné divadlo, sa páčilo. Vrátiš sa aj k takejto tvorbe?

U tvorby takýchto väčších diel je už nutná aspoň dohoda a spolupráca s nejakým zariadením, čiže to nezáleží len odo mňa.

  • Si všestranný umelec. Zahral si si aj v šiestich filmoch. Bolo to rozptýlenie, alebo si sa vtedy ešte hľadal?

Určite len rozptýlenie, veď napríklad v Jakubiskovom filme "Dovidenia v pekle, priatelia" som nepovedal ani slovo.

  • Si vyštudovaný právnik. Dá sa to využiť v hudbe, respektíve, využil si to niekedy?

Dúfam, že vyštudovanie  vysokej školy zanechalo na mne nejaké stopy...

 

 
 - s Fedorom Frešom a Františkom Griglákom -
  • Venuješ sa aj výtvarnému umeniu - aj na tomto poli už bolo niekoľko úspechov..

Mal som niekoľko výstav, napr.v Oravskej galérii, v Prešove, Žiline, Považskej Bystrici ,ale mal som aj nejaké obrazy ocenené v Taliansku. Momentálne vystavujem súbežne v Audi centre v Bratislave a v Qex gallery v Trenčíne.

  • Ale späť k hudbe. Aké hudobné nosiče obľubuješ najviac? 

Dnes sa hudba šíri skutočne rôznymi spôsobmi, nosičov sa už nepredáva tak veľa ako sme boli zvyknutí. Ja som si teraz spravil radosť. Najnovšie moje 2 CD "Pavol Hammel LIVE" sme vydali u Pavian Records aj ako vinylovú  dvojplatňu. Na veľkom rozmere platní lepšie ukáže aj obal.Tu sme dokonca použili aj fragmenty mojich obrazov. Sú tam vložené aj CD a 200 limitovaných kusov obsahuje aj mnou signovaný grafický list.

  • Na základnej vojenskej službe si bol vo Vojenskom umeleckom súbore. Vraj ste tam zažili kopec srandy.

Vtedy to pre mňa až taká nebola. Možno teraz s odstupom času...Predsa len v rokoch 1974-76 som bol v civilnom umeleckom rozlete trochu pribrzdený.

  • Prúdy života ťa zaviali aj do tohto portálu. Je málo spevákov tvojej generácie takých aktívnych ako si ty. Koncertuješ, skladáš hudbu, cestuješ, maľuješ, tvoríš. Odkiaľ čerpáš toľko energie? Vari aj športovaním?

Základom je byť v pohode, nad vecou  a netreba sa brať príliš vážne.. Určite k tomu prispieva aj pravidelný rekreačný tenis.

  • Ďakujeme za rozhovor a prajeme ti množstvo pozitívnej energie aby ti múzy aj naďalej tak oddane slúžili.

 

Zhováral sa Rasťo Nakládal

Zobrazené 3034 krát Naposledy zmenené piatok, 26 december 2014 16:49
Pre písanie komentárov sa prihláste