utorok, október 15, 2019

Kráľovské mesto Krakov

Hoci je už pokročilá jeseň a dávno za hlavnou turistickou sezónou, takýto novembrový víkend bol ideálny na návštevu Krakova. S manželkou sme sa vybrali z Bratislavy autom cez Brno a Ostravu. Takmer po celej trase sa ide po diaľnici, a tak sme za štyri a pol hodiny dorazili na miesto. Cez Slovensko by to trvalo dlhšie. Krakov  je druhé najväčšie poľské mesto (má takmer 800 000 obyvateľov),  je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva, vybudované na oboch brehoch horného toku rieky Visly. Ubytovali sme sa v príjemnom trojhviezdičkovom hoteli Chopin, nazvanom po poľskom hudobnom skladateľovi.

Údajne sa vyplatí zakúpiť mestskú turistickú kartu, ktorá platí na všetky mestské spoje – autobusy aj električky a zároveň je s ňou voľný vstup do tridsiatich múzeí a kultúrnych pamiatok.My sme si však kartu nekúpili, lebo náš hotel je blízko centra mesta, len dvadsať minút chôdze. Na Krakov sme mali čas dva a pol dňa. V piatok večer sme vyrazili do ulíc, na Hlavné námestie (Rynek Glówny), ktoré je najväčším stredovekým trhoviskom v Európe.

     
Hlavné námestie Múzeum Czartoriskich Nádvorie  Collegium  Maius

 Bolo založené v roku 1257 a hoci viacero budov prestavali, zostalo tým najrušnejším centrom dodnes. Po celý deň až do neskorých večerných hodín je zaplavené turistami aj domácimi, množstvom kadejakých umelcov aj v historickom  oblečení, trhovcov, mašiniek pozývajúcich na prehliadku mesta a parádnych bielych dobových kočiarov s ozdobenými koňmi. Kočišmi sú zväčša ženy.  Ku koloritu námestia patria, podobne ako napríklad na benátskom námestí Sv. Marka, holuby. Keďže detičky ich s obľubou kŕmia pečivom, je ich tam neúrekom. 
Bolo už pomerne neskoro na prehliadku pamiatok, a tak sme si v intímnej vinárničke dali dobré vínko (mimochodom, v nápojovom lístku malo výsadné miesto aj biele a červené z našich Topoľčianok) a ocenili sme skvelú atmosféru osvetleného centra mesta. Pamiatky sme si nechali na druhý deň.
Stará historická tržnica Sukiennice je dominantou v strede Hlavného námestia. Tam sa dá kúpiť typicky poľský tovar, vrátane kožušín, výšiviek, chutných praclíkov, syrov... a všakovaké suveníry. V podzemí tržnice je významné múzeum znázorňujúce históriu mesta. My sme dali prednosť rozsiahlej galérii obrazov v Národnom múzeu na prvom poschodí, kde sa prezentuje umenie poľských majstrov 19-teho storočia. Príjemný zážitok umocnil pekný výhľad z balkónovej terasy galérie na Hlavné námestie.
Aj neďaleká vysoká radničná veža láka na pekný výhľad. Kúsok od hlavného námestia je Jagelovská univerzita, stará presne 650 rokov, ktorá je po pražskej Karlovej univerzite druhou najstaršou v strednej Európe. S úctou a obdivom sme si užili atmosféru nádvoria najstaršej budovy univerzity - Collegium Maius.

     
 Mariánsky kostol  Socha pápeža Jána Pavla II. vo Waweli  Vstupná brána

Majestátny Mariánsky kostol je druhým najvýznamnejším v Krakove. Hoci bol počas tatárskych nájazdov zničený, zrekonštruovaný bol v 15. storočí. Pre milovníkov umenia sa odporúča Múzeum Czartoriskich. Žiaľ, podstatná časť budovy bola v rekonštrukcii, k nahliadnutiu boli len mumifikované telá faraónov, ale časť exponátov a hodnotné umelecké diela, vrátane Da Vinciho Dámy s hranostajom, dočasne previezli do Wawelu. Tak sme sa teda vybrali tam. Ale ešte predtým, keďže sme toho už pochodili dosť, nám dobre padlo odpočinúť si pri kávičke v jednej z množstva útulných kaviarničiek.
Wawel, takmer rozprávkový zámok na kopci, s katedrálou a priestranným nádvorím je určite krakovskou „jednotkou“. Je encyklopédiou poľskej histórie. V jeho útrobách sú okrem iného hrobky bývalých poľských panovníkov, ktorí tam sídlili päť storočí. Aj keď sa neskôr hlavným mestom Poľska stala Varšava, konali sa vo Waweli naďalej korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v tamojšej katedrále. Wawelská katedrála je v Poľsku najvýznamnejšia.  Svedectvo histórie v nej pripomínajú kráľovské sarkofágy. Z množstva kaplniek (jednu z nich tu má aj pápež Ján Pavol II.) je unikátnou renesančná Žigmundova kaplnka. Nenechali sme si ujsť návštevu zvonice. Labyrintom úzkych schodov sme sa vyštverali až na vrchol veže popri niekoľkých obrovských zvonoch, z ktorých ten najväčší váži vyše 12 ton. Oplatilo sa – Krakov sme si pozreli z vtáčej perspektívy.

     
 Pred Starou synagógou  Tržnica Sukiennice  Ulice starého Krakova

Sme radi, že toto mesto zostalo počas druhej svetovej vojny  neporušené a i dnes sa môže pýšiť bohatou architektúrou rôznych historických období. Všetkému tomu vojvodí  množstvo kostolných veží. Z Wawelu sa vychádza Dračou jamou po 135 schodoch dolu k rieke Visle.  No otvorená je len na jar a v letných mesiacoch. Museli sme sa teda zaobísť bez tejto atrakcie a zísť inými schodmi. Ale fotografovanie pri kovovej soche draka, ktorý chrlí z papule v dlhších časových intervaloch oheň, sme si nenechali ujsť. Je spomienkou na najstaršiu krakovskú legendu, v ktorej sedemhlavý drak trápil tamojších obyvateľov. Princ Krak ho zahubil a založil mesto Krakov.  
Od sochy draka popri pokojne tečúcej rieke Visle nie je ďaleko do židovskej štvrti Kazimierz. Tam sa oplatí navštíviť  najstaršiu synagógu s príznačným názvom Stará synagóga. Pochádza z roku 1557 a je historickým svedectvom kultúry, tradícií a spôsobu života židovskej komunity, ktorá sa kedysi usadila v Krakove. Neskôr bola vyhnaná von z mesta, usídlila sa neďaleko a vytvorila nové mesto Kazimierz, ktoré je dnes jednou zo štvrtí mesta Krakova. Tam nás upútala aj nádherná veľká katedrála Božieho tela. Bývalá fabrika Oskara Schindlera je dnes múzeom.  Nezostal nám čas, aby sme ju navštívili, no videli sme kedysi film Schindlerov zoznam, ktorý o tej histórii veľa vypovedal.
Hoci v Bratislave neveľmi obľubujeme nakupovanie v obchodných domoch, aj pre nedostatok času sa do nich dostaneme zriedka, v Krakove sme sa potulovali a úplne náhodou sme zavítali do dvoch.  Až doma sme zistili, že sú to tamojšie najväčšie obchodné domy – Galeria Krakowska a Galeria Kazimierz. Okrem nepreberného množstva historických pamiatok sme v celom meste obdivovali cyklistické cestičky, ktoré sú precízne a veľkoryso vybudované v prospech cyklistov a s povzdychom sme si spomenuli na tie naše...
Krakov môžeme zodpovedne a vrelo odporučiť našincovi s tým, že si odtiaľ odnesie skvelé pocity povznášajúce dušu.

 
                           Tržnica Sukiennice
Zobrazené 2268 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste