štvrtok, december 12, 2019

Štuttgart

Štuttgart, marec 2015
Jedna z mojich dvoch dcér počas štúdia architektúry v Prahe dostala možnosť polročného študijného pobytu v Štuttgarte.  Rozhodli sme sa preto pozrieť si mesto, kde bude polroka žiť. Štuttgart   je hlavným  mestom nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko, leží na juhozápade Nemecka a patrí medzi najbohatšie, priemyselne najvyspelejšie  mestá v Nemecku. Cestovať autom do Štuttgartu sa nám zdalo zbytočne časovo náročné a dokonca aj drahšie ako lietadlom. A okrem toho priamy let do Štuttgardu je možný najbližšie z viedenského letiska.  

Doteraz som na letisko Schwechat  chodieval buď autom alebo taxíkom.  Tentokrát  som sa rozhodol  ísť pravidelnou linkou  z bratislavskej autobusovej stanice Mlynské Nivy na letisko Schwechat. A presvedčilo ma to, určite budem v budúcnosti uprednostňovať tento spôsob dopravy na viedenské letisko. Približne za hodinu sme pristáli na letisku v Štuttgarte. Letisko je väčšie ako bratislavské, je však staršie, a tak to naše pôsobí krajšie. Veľmi oceníte, že na letisku v Štuttgarte  sa priamo z haly dostanete pohyblivými schodmi do metra. Poriadne som sa zapotil, aby som kúpil správny lístok na mestskú dopravu v automate. Nevedel som aký druh lístka mám kúpiť.  Kúpil som teda ten najdrahší – štvorpásmový. Pre istotu.  Neskôr som sa dozvedel,  že nám nebol potrebný 4-pásmový lístok, ale stačil by 2-pásmový. Napokon sme zistili, že nám bol zbytočný akýkoľvek lístok.

     

Asi  po polhodine čakania v metre na vlak sme sa dozvedeli, že pracovníci metra vstúpili do štrajku. Keďže sme mali dohodnuté stretnutie na konkrétnu hodinu, vzali sme si taxík.  Taxikár bol pôvodom Ind, čo je typické pre mesto Štuttgart. Asi tretina štuttgartčanov sú pôvodom prisťahovalci.  Iba pre predstavu, taxík z letiska do hotela v centre mesta stál 34 EUR a cesta trvala skoro polhodiny.  V centre mesta  sa dá vyspať aj za 65 EUR za noc v dvojposteľovej izbe bez raňajok.  Hotel bol jednoduchý ale čistý a postačujúci. Odporúčam však doplatiť  si za raňajky, v našom prípade to bolo za 8 EUR.

     

Štuttgart bol počas druhej svetovej vojny prakticky celý zrovnaný so zemou. Dnes je to však moderné, veľmi  pekné, architektonicky zaujímavé   a čisté mesto s počtom obyvateľov asi ako Bratislava, avšak s obrovskou kúpnou silou. O Nemcoch sa traduje, že sú to „studené čumáky“,  na mňa však pôsobili dobre naladení, usmievaví a pohodoví.

     

Rušivo na mňa pôsobil iba dosť veľký počet žobrákov na ulici, zväčša pôvodom  z východnej Európy.   Na ulici sa prezentovalo  viacero  pouličných umelcov, niektorí boli naozaj dobrí, pri niektorých bol výborný úvodný marketing (lákanie divákov)  ale samotný výkon bol viac ako rozpačitý. Oceniť však treba úvodné lákanie divákov, nasadenie  a sebadôveru  mladých tanečníkov breakdancu. Nadýchali sme sa atmosféry miestnej tržnice a tiež  100-ročnej Markthalle.  Na tržnici ponúkali domáci svoje miestne výrobky za miestne ceny.  Markhalle bola výstavou pochutín z celého sveta, čomu zodpovedala cena.  Obe však majú svoju typickú, príjemnú atmosféru. Prešli sme si aj hlavnú ulicu s krásnymi stromami, množstvom obchodov, plnú ľudí. 

     

V Štuttarde je menej obchodných centier ako v Bratislave. V sobotu boli ulice plné ľudí, obchody preplnené.  Sobotná noc bola hlučná, ľudia sa do neskorej noci bavili. Napriek tomu všade bolo čisto, poriadok, skoro žiadne grafitti.  Čo ma veľmi upútalo, v meste neboli žiadne holuby.
Nedeľa bola presný opak soboty. V nedeľu sú v Nemecku obchody zatvorené, ulice tak boli prázdne, všade kľud a ticho. A tak sme si p
ozreli aspoň zvonka radnicu, či prešli centrálnym námestím. V jednej z mála otvorených kaviarní sme si dali dobrú kávu.

     


Asi každý vie, že Štuttart je mesto Mercedesu. Preto sme museli múzeum Mercedesu  navštíviť.  A urobili sme dobre. Budova už z vonku pôsobí veľkolepo. Na najvyššie poschodie múzea  sme sa dostali výťahom so zaujímavým dizajnom. Prvým exponátom je krásny vypchatý kôň, veď je to múzeum konských síl. Čistota a poriadok je pre Nemcom typická, aj v nedeľu bolo múzeum stále upratované. Expozícia je nádherná, nie je čo povedať, stačí sa pozerať...

 

Zobrazené 1965 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste