utorok, november 19, 2019

Skôr ako sa sa vydáte na cestu

V spolupráci s Vami a Ministerstvom zahraničných vecí SR budeme prinášať dôležité informácie, aktuality pre bezproblémový vstup a pobyt v krajine, kam sa chystáte vycestovať. Veríme, že sa podelíte so svojimi skúsenosťami a že Vám informácie budú nápomocné.

Víza do Ruska a otlačky prstov

Víza do Ruska a otlačky prstov 

Od 10. decembra 2014 sa musia podrobiť zosnímaniu odtlačkov všetkých prstov rúk žiadatelia o vízum do Ruskej federácie (na pobyt aj tranzit), ktorí podávajú žiadosť na zastupiteľských úradoch, konzulátoch a vo vízových centrách Ruskej federácie nachádzajúcich sa v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Írska, v Dánskom kráľovstve, v Myanmarskej zväzovej republike, Namíbijskej republike ako aj pri vydaní víza na letisku Vnukovo v Moskve.  Odtlačky prstov nemusia odovzdávať žiadatelia o diplomatické a služobné víza, ani osoby mladšie ako 12 rokov.V prípade odmietnutia podrobiť sa zberu odtlačkov prsov sa žiadateľovi vízum nevydá. 

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Upozornenie pred cestou do Belgicka

Štrajky v Belgicku (8. a 15. decembra) 

 

Upozorňujeme občanov, že belgické odborové zväzy informovali o pripravovaných rozsiahlych štrajkoch - 8. decembra 2014 sa bude konať rozsiahla manifestácia v Bruseli, Valónskom Brabantsku a Flámskom Brabantsku a 15. decembra 2014 sa uskutoční generálny štrajk na celom území Belgicka. Počas týchto dní bude značne obmedzená mestská hromadná doprava, prímestská doprava a taktiež bude vážne narušená plynulosť cestnej premávky. Letecké spoločnosti rovnako upozornili na skutočnosť, že štrajky môžu negatívne ovplyvniť plynulosť leteckej dopravy

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Cestovné odporúčanie pre Jemen

Stupeň č. 4 – Odporúčanie okamžite opustiť Jemen

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. Medzi najväčšie riziká patrí vysoká pravdepodobnosť teroristických útokov, ozbrojené konflikty medzi rôznymi kmeňovými zoskupeniami a pouličné násilie v dôsledku dlhodobej politickej nestability. Rastie aj počet útokov a únosov zameraných proti cudzincom. Pobyt cudzincov v celej krajine vrátane hlavného mesta je spojený s vysokým rizikom ohrozenia života. Hrozba eskalácie násilia a nepokojov pretrváva.

Cestovné odporúčanie pre Haiti

2. Stupeň - Zvážiť nevyhnutnosť cestovania do krajiny:
V súvislosti s dlhodobo nestabilnou situáciou na Haiti Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov SR na pretrvávajúce bezpečnostné riziká pri cestách do tejto karibskej krajiny a odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania na Haiti.

Cestovné odporúčanie pre Egypt

2. Stupeň - Zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí:
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje občanov SR cestujúcich do Egypta, že bezpečnostná situácia v prímorských strediskách na kontinentálnom pobreží

Podmienky vstupu:
Platný pas a vízum alebo biometrický pas a vytlačené potvrdenie prostredníctvom elektronickej cestovnej autorizácie - ESTA. Viac informácii na :
http://slovakia.usembassy.gov/esta_sk.html . Bezvízový styk Visa Waiver Program umožňuje cesty občanom SR na