pondelok, december 09, 2019

Návod na dlhovekosť

Nejedzte odpadky!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – NEJEDZTE ODPADKY!

Pozrite sa v nákupnej taške pravde do očí a ... NEJEDZTE ODPADKY!

 Starnutie je pozoruhodný proces aj vďaka paradoxu, že najrýchlejšie starneme v mladosti. Vtedy je nám jedno, čo jeme a pijeme, len nech je toho dosť. A na staré kolená?   Môj priateľ Lanny si raz povzdychol: „Keď sme boli mladší, aj klince by sme zjedli. Dnes nám na recepciách ponúkajú tie najúžasnejšie maškrty, ale chýba ten hlad.“   Áno, čím sme starší, tým by sme mali v jedle viac vychutnávať kvalitu nad kvantitou. O to šokujúcejšie je, že veľká väčšina z nás sa práve v takom veku ochotne vrhne na – odpadky!

Tretí do rodiny

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Tretí do rodiny.

Nemáte si už čo povedať? Tichú domácnosť vyrieši domáci miláčik!

TRETÍ DO RODINY

  „Dnes uplynul smutný rok, čo nás opustil Cyril von Schwarze Tahl. Venujte mu veselú spomienku.“  

Tento oznam vyšiel v lete 2008 v lokálnom časopise jednej z bratislavských štvrtí. Nenapísali ho pozostalí po bohatom šľachtickom strýkovi, ktorí rok smútili a teraz svoj žiaľ za zdedené milióny inzerujú všetkým na očiach. Nie, títo nešťastníci sa rok nedokázali spamätať po tom, čo im zdochol pes. Pardon, uhynul, či skôr odišiel na večný odpočinok. A oni nevedia zabudnúť...

Slovo pomáha prežiť!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – SLOVO POMÁHA PREŽIŤ
                Dlhovekosť vo dvojici? Rozprávajte sa spolu!

Na pohotovosť priviezli vyplašení príbuzní babičku. Vraj náhle onemela. V skutočnosti mlčala už niekoľko dní, len oni si to všimli až teraz. Lekár sa babke prihovoril a vysvitlo, že hovorí bez problémov.  
„Tak prečo nehovoríte, babička?“  
Babka mykne plecom.  
„A s kým mám hovoriť?“  

Chcete žiť dlhšie? Milujte sa!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Chcete žiť dlhšie? Milujte sa!
Možno si niekto z vás všimol, že keď porovnáme rôzne vedecké správy, tak sa v detailoch a štatistikách líšia. To je pre výskum bežné. Podstatné je opakované potvrdenie faktu, že starší ľudia sa o sex zaujímajú a časť ho praktikuje do vysokého veku. V tomto smere asi najďalej vo svojej odbornej zvedavosti zašla doktorka Cindy M. Meston v článku „Aging and sexuality“ (West. J. Med., 167/2007), keď zobrala za bernú mincu tvrdenie Bretschneidera a McCoya, že 63 % mužov vo veku 80 až 102 rokov je ešte sexuálne aktívnych! Takže sa máme na čo tešiť aj ako storoční?  

Láska je nesmrteľná!!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Láska je nesmrteľná!
o uznávame všetci. Ale málokto už vie, že milovanie nás drží v skvelej kondícii pre dlhší život. K tomu treba dodať jednu dôležitú podmienku pre seniorských milovníkov. Dlhšieho veku sa dožijete vďaka milovaniu s vlastnou manželkou. Pri tom totiž ešte ani jeden zaslúžilý manžel neskonal. Zato je nemálo prípadov mužov, čo ich skolil infarkt či mozgová porážka pri cudzích ženách. Viac sa dozviete v mojej knihe ABECEDA SEXU A EROTIKY.   Gabriel García Márquez raz napísal: „Ľudia sa mýlia, ak sa domnievajú, že v starobe nemôžu milovať. Nevedia totiž, že zostarli, lebo prestali milovať.“

Športom k dlhovekosti!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Športom k dlhovekosti! 
Vo vyspelých krajinách sa pravidelne objavujú nové návody na zdravý pohyb. Kedysi to bola džezgymnastika, potom aerobic, strečing, džoging a stepping. Na individuálne cvičenie mali poslúžiť malé trampolíny do spálne, rotopédy pred televízor, dokonca „fitnes do vrecka“. To je kombinácia nastaviteľnej oceľovej pružiny a gumových napínadiel pod názvom Powerman 3. Ten zázrak je výsledkom kozmického výskumu, pretože astronauti potrebujú udržovať svoju kondíciu aj v obmedzenom priestore.   Nič proti tomu, ale ani najlepšia pomôcka vás nezbaví nutnosti naozaj sa pohnúť.

Kým sa hýbeme, žijeme!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Kým sa hýbeme, žijeme!
Sto metrov za 28 sekúnd? A predsa je to rekord! Na súťaži seniorov ho v juhoafrickom Kapskom meste zabehol storočný bežec Phil Raabinovitz. Najstarší účastník slávneho londýnskeho maratónu Fauja Singh mal 96 rokov. Ruth Frithová z austrálskeho Brisbane zvládne ešte v 99 rokoch hod kladivom, guľou i oštepom ako asi najstaršia „aktívna“ atlétka sveta. Náš MUDr. Artur Fornusek z Brezy na Slovensku nepil alkohol, nefajčil, zdravo sa stravoval a k tomu do svojej 90-tky jazdil bicyklové túry. Berry Thomas z amerického Nashville sa stal v 87 rokoch zasa rekordérom v bowlingu.

Paradoxy zdravej výživy!

NÁVOD NA DLHOVEKOSŤ – Paradoxy zdravej výživy!
Jedným z prvých paradoxov zdravej výživy je otázka konzumácie alkoholu. Veď už Hviezdoslav napísal: „Zmysly ohraď, zamkni vôľu, pred zloduchom alkoholu!“