Rioja - tu sa všetko začína a končí pri víne

Ak sa povie La Rioja, myslí sa predovšetkým víno. Každému, kto len trochu pozná Španielsko, sa tento pojem okamžite spojí s vínom, ktoré nesie rovnaké meno ako oblasť odkiaľ pochádza. Vinná réva sa tu pestuje už od čias Rimanov. Je to región, ktorý spája kultúru miest a dedín spojených nepreberným množstvom mýtov a rituálov, ležiaci v tieni vrcholkov hôr. To všetko je Rioja - najmenšia oblasť s najväčším pôžitkom zo života.

Je to jedno zo 17 autonómnych spoločenstiev, ležiace na severe Španielska. Názov je zložený z dvojice slov „Río – Oja“ (rieka Oja), ktorá touto oblasťou preteká. Ibérske pohorie (Sistema Ibérico) zasahuje do južnej časti regiónu. V horskom pásme Sierra de la Demand sa nachádza najvyššia hora San Lorenzo, vysoká 2271 m.

Sever je naopak nížinatý a od západu na východ ním preteká rieka Ebro. Vytvára tak vlastne pomyselne severnú hranicu s Baskickom a na východe s Navarrou. Na severe a juhu sa rozprestierajú malebné vinohrady, ktoré sú chránené mohutným pohorím pred extrémnym počasím. Podnebie v údolí Ebro ovplyvňuje Biskajský záliv a Atlantik ako aj stredomorské a kontinentálne vzdušné prúdy. Krehká meteorologická rovnováha miernych teplôt s dostatočnými zrážkami s občas ohrozujúcimi mrazíkmi umožňujú, aby sa tu darilo elegantným vínam.

Zo západu a juhu región hraničí s ďalšími autonómnymi oblasťami, ktorými sú Kastília a León. Západ krajiny z množstvom zrážok je vlhký a hornatý. Rovinatý a suchý východ má takmer stredomorskú klímu, tu Rioja susedí s Navarrou a Aragónskom. Ďalšími dôležitými riekami sú Tiron, Najerilla, Itequa, Leza, Juber a Alhama. Okrem toho sa tu nachádzajú aj dva prieplavy, Canal de Najerilla a Canal de Lodosa a niekoľko priehrad. Rioja je ovplyvnená  kontinentálnym počasím. V lete je tu veľmi horúco a  v zime naopak prevláda chladné počasie. Je to druhá najmenšia provincia v Španielsku a má najmenší počet obyvateľov.  

Jahňacie rebierka grilované na dreve z vinnej révy
Jahňacie rebierka podľa počtu osôb, soľ, mleté čierne korenie, olivový olej´.
Očistené rebierka okoreníme a osolíme z oboch strán. Položíme ich na pomastený rošt, pod ktorý sme pripravili rozžeravenú pahrebu z dreva vinnej révy. Ak ich nepečieme na tomto dreve, ich aróma je odlišná. Opekáme ich z každej strany 5 minút. Podávame ich na teplom tanieri, ako príloha môžu byť zemiaky a la riojana. 

Zem dobyvateľov, pútnikov ...

V minulosti sa pre územie pomenované v súčasnosti Rioja  používal názov Logroňo   podľa opevneného sídla, ako uvádzajú historické záznamy z roku 1099. Pôvodnú osadu založili Rimania.  Duchovný život tu rozkvitol najmä potom, čo  navarrský kráľ  Sancho III. - prezývaný Veľký, vyhnal odtiaľto Maurov a zvolil si mesto Najera za svoje sídlo. Hlavným mestom regiónu sa neskôr stalo Logroňo, ktoré predtým patrilo k Starej Kastílii. Medzi rokmi 1609 - 1610 tu sídlil súd s čarodejnicami a bolo tu centrum neslávne známej španielskej inkvizície. Počas napoleonských vojen bola táto oblasť francúzskym územím až do roku 1814. Nezávislou sa stala na základe liberálnej ústavy schválenej v roku 1812. Onedlho potom však Ferdinand VII. všetky predchádzajúce rozhodnutia zrušil a rozdelil túto oblasť medzi okolité provincie. To sa však zmenilo až počas demokratického usporiadania štátu po smrti diktátora Franca. Dnes v Logrone žije asi 145 000 obyvateľov, čo je približne polovica všetkých obyvateľov regiónu. Medzi najvyhľadávanejšie pamiatky mesta patria katedrála Santa María de la Redonda, fontána de la gran Vía, opevnenia Muralla del Revellín a kostol Santa María de Palacio. Okrem toho sa mesto pýši udržiavanými parkami, z ktorých najkrajšie sú Carmen, Parque del Ebro a Parque de la Ribera. Asi jedna z turisticky najlákavejších zaujímavosťí provincie je Camino de Santiago (Cesta svätého Jakuba), ktorá cez ňu vedie. Je to trasa náboženskej púte, ktorá končí pri španielskej katedrále v Santiagu de Compostela v regióne Galícia, kde sú uložené pozostatky Kristovho učeníka, svätého Jakuba. Prvú historicky doloženú púť takto vykonal biskup z Le Puy roku 951. Na trase cesty sú početné kláštory s vysokou umeleckou hodnotou. Cesta zoradila do jednej línie krásne mestá San Millan de la Cogolla, Calahorra, Arnedo, Santo Domingo de la Calzada a Logroňo. V oblasti Tierra de Camaros stoja za návštevu krásne jaskyne a jaskynné komplexy. Rioja tiež ponúka veľa možností na turistiku, lov, rybárstvo alebo horolezectvo.

Patatas a la riojana – Zemiaky na spôsob z Riojy
2 nasekané cibule, 2 zelené papriky nakrájané na kocky, 125 ml olivového oleja, 1 kg zemiakov nakrájaných na kocky, 5 nasekaných strúčkov cesnaku, 4 sušené červené chilli papričky, 1 bobkový list, 250 ml bieleho vína, soľ, korenie, trochu štipľavej mletej papriky.
Cibuľu a zelené papriky opečieme na rozohriatom oleji. Pridáme zemiaky, cesnak, sušené papričky a bobkový list. Prilejeme víno. Osolíme, okoreníme a priostríme mletou paprikou. Privedieme do varu, prikryjeme a dusíme asi 25  minút pri miernej teplote. Potom odstránime červené papričky a bobkový list. Červené papričky nakrájame na kúsky. Kotlík alebo hlbokú panvicu znovu osolíme a ochutíme mletou paprikou. Posypeme červenými papričkami. 

Svetová prestíž vína z oblasti D.O.C.a La Rioja 

Centrom obchodu s vínom La Rioja je spomínané hlavné mesto Logroňo. V jeho okolí sa totiž víno pestovalo už za Rímskej ríše. Prvé písomné záznamy o tom pochádzajú z roku 873. V súčasnosti má táto vyhlásená vinárska oblasť údajne 14 000 viníc a 150 vinárstiev. Centrom výroby vína je však Haro, dnes pokojné mestečko, ktoré bolo kedysi jednou z najbohatších španielskych obcí. Svoj najväčší rozmach a medzinárodný lesk zažilo pred viac ako 100 rokmi, keď v 80. rokoch  19. storočia napadol bordeauxské vinice révokaz. Tri kasína spojené z výstredným životom smotánky, pobočka španielskej emisnej banky, francúzski obchodníci a vinári odvážali úrodu hrozna po železnici a naspäť sa vracali neuveriteľné zisky miestnym pestovateľom. Z tej mondénnej atmosféry tu už veľa nezostalo, ale Haro je odvtedy jedným z dôležitých vinárskych centier Pyrenejského polostrova. Mesto je známe cirkevnými a folklórnymi slávnosťami, z ktorých najznámejšou a najvyhľadávanejšou  je Batalla del vino (Bitka o víno), ktorá sa organizuje každý rok 29. júna.

V predchádzajúcej časti sme Vám predstavili významnú vinársku provinciu Rioja Alavesa s ovocnými baskickými vínami, ktorá tvorí hranicu a susedí s ďalšími vinárskymi oblasťami v regióne Rioja. Na západe je to Rioja Alta, ktorá sa vyznačuje  hornatým reliéfom, vďaka čomu je doba dozrievania hrozna kratšia. Výsledkom sú ľahké, jemné, elegantné, mierne alkoholické vína s ovocnou príchuťou. Kvôli spomínanému révokazu v oblasti francúzskeho Bordeaux sa   koncom 19. storočia  zakladajú prvé bodegas - vinné pivnice,  kde vybraní miestni pestovatelia viniča za asistencie pozvaného francúzskeho špecialistu Jeana Pineaua začali školiť miestne vína podľa francúzskej metódy v   tisíckach barikových sudoch. Vďaka tomu sú dnes preslávené na celom svete. Na druhej strane Rioja Baja je ovplyvňovaná stredomorskou klímou, ktorá je suchšia a teplejšia. Východne od Logroňa až k Navarre zreje na náplavovej pôde brehov Ebra tmavé hrozno s vysokým potenciálom alkoholu. Víno nevyniká aciditou ani arómou. Najurodzenejšia odroda je Tempranillo, rodí silné, harmonické a charakteristické vína. Doplňuje ju Garnacha svojou farbou a telnatosťou. Sladkosťou, sviežosťou a kvetnatosťou ostro vyniká  Graciano a Mazuelo robustnosťou a  bohatosťou na triesloviny. Biele odrody sa pestujú len na 10 percentách pôdy, medzi hlavné patria Viura, Malvasía a Garnacha, ktoré sa používajú len v malom množstve na sceľovanie. V regióne Rioja sa pestuje celkom 7 odrôd viniča - 4 červené a 3 biele. Vo svete sú vína z tohto regiónu veľmi uznávané, nesú označenie D.O.C.a La Rioja - najvyššiu kvalitu pôvodu, ktoré udeľuje správna vinárska rada.  

Dusená pražma so sušenými paprikami
1.5 dl olivového oleja, 600 g celej pražmy, 2 sušené papriky, 3 dl rybacieho vývaru, 2 strúčiky cesnaku, 2 veľké lyžice polohrubej múky, 1 cibuľa, 0.25 l vody, 1 bobkový list, soľ.
Na oleji osmažíme dozlatista nakrájanú cibuľku a následne pridáme aj nakrájaný cesnak. Filé z pražmy obalíme v múke a opražíme na rovnakej panvici kožou dole. Pridáme bobkový list, šafran a rybí vývar. Sušené papriky dáme do hrnca s vodou, osolíme a pridáme trochu oleja. Po 5 minútach varenia scedíme a pridáme do panvice s rybou. Všetko necháme prevariť 15 minút a servírujeme.

Kulinárske hranice sa prelínajú...

Tradície sa prelínajú  so susedmi z Navarry, Aragónska, Kastílie a Baskicka a pokiaľ ide o kuchyňu, nemožno určiť presné hranice, kulinárska identita je ukrytá v detailoch. Gastronómia tohto regiónu je tradičná a rodinná, pripravovaná z toho najlepšieho, čo toto územie ponúka. Je založená na surovinách vypestovaných v tejto oblasti a pripravených podľa tradičných receptov, čo je tou najlepšou zárukou kvality a skvelej chuti pripravovaných pokrmov.  Preto na jedálnom lístku často vidíte prídomok "a la riojana" - na spôsob z Riojy, či už sú to zemiaky, mäso, hydina, zverina alebo ryby. Najpoužívanejšími surovinami, tak ako v ostatných regiónoch Španielska, sú tu olivový olej, cesnak, paradajky, papriky, zemiaky, strukoviny, špargľa, artičoky, špenát a kapary. Typickými údeninami tohto kraja sú chorizo, salchichón a jamon. Z mäsa je to najmä jahňacie, teľacie, bravčové a králičie. Z rýb pražma, pstruh, treska a rak. Suroviny na prípravu dezertov sú predovšetkým med, mandle, maslo, vajcia, mlieko. Všetky pochádzajúce z menších fariem a poľnohospodárskych usadlostí, čo je zárukou vysokej kvality. Ľudovým jedlom je dusená zeleninová zmes la menestra. Z oblasti gastronómie je tunajšou špecialitou pimientos del piquillo, čo je názov pre vynikajúce sladké papriky, ktoré bývajú plnené nepreberným množstvom chutných dobrôt. Štipľavé sa sušia a zavesené zdobia v teplých mesiacoch balkóny a v zime sú umiestnené za oknami. Ako ďalšie teplé tapas je možné ochutnať alcachofas en salsa - artičoky s vínnou zálievkou, alebo alubias rojas - varenú červenú fazuľu s údeninou. Skvelá je aj espárragos con jamón - varená špargľa so šunkou. Pre milovníkov rýb stojí za ochutnanie besugo en salsa con pimientos secos - dusená pražma so sušenými paprikami. Z mäsitých pokrmov je tradičné morcilla de ternera al vino - dusené teľacie kolienko na víne, alebo napríklad chuletillas de cordero asadas - grilované jahňacie kotletky. Pre gurmánov sú tiež pochúťkou jedlá pripravené v kombinácii s hubami alebo slimákmi.

Vyhľadávaný je syr camerano, ktorý sa vyrába z kozieho mlieka, nadojeného len raz za deň. Pochádza z hôr Sierra de los Cameros južne od rieky Ebro, zasahujúc sčasti do kastílskej provincie Soria.  Gurmáni ho vychutnávajú so santanderskými sardelkami, alebo s dulovým želé či korenistým horským medom. Sladkou bodkou za týmito lahôdkami by mohli byť napríklad marcipánové koláče z dediny Soto tiež z pohoria Cameros, ktoré majú zvučné meno aj za hranicami Španielska. Na stole ako posledný chod nikdy nechýba čerstvé ovocie z tunajších sadov. Podáva sa tiež sušené, alebo chutne uvarené domäkka na miernom ohni s vínom, cukrom, škoricou a brandy. Môže sa konzumovať horúce alebo studené s trochou vinného sirupu. Ku každému chodu nesmie samozrejme chýbať spomínané lahodné víno La Rioja

Feliz viaje!

Autor: Ľubomír Štancel

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Parný čistič SOGO SS-16925-G + Doprava zadarmo

38.00 €
Shop

Fitness náramok Lenovo WD06 čierny + Doprava zadarmo

34.90 €
Shop

Inteligentné hodinky UMIDIGI Uwatch3 (UMI000088) červené + Doprava zadarmo

46.90 €
Shop

Čistička osviežovač Electrolux PURE A9 PA91-604DG sivá + Doprava zadarmo

499.90 €
Shop

Hra Nintendo SWITCH Xenoblade Chronicles: Definitive Edition (NSS827) + Doprava zadarmo

47.90 €
Shop

Herná konzola Nintendo Switch Lite (NSH120) ružová + Doprava zadarmo

214.90 €
Shop
shopping-bag